Autor: MEVACO

Już od dawna oratorium św. Michała w lombardzkim miasteczku Lonate nie służy za kaplicę. Przez długi czas stało puste, wreszcie pomieszczenia zaadaptowano na bibliotekę miejską. Stopniowo w historycznym centrum miasta przybywało coraz więcej małych podobnych do kontenerów przybudówek.

Druga skóra z blachy perforowanej

W 2006 roku rada miasta postanowiła przeprowadzić gruntowną renowację budynku. Zadanie to zleciła pracowni architektonicznej DAP w Mediolanie.

Szybko się zorientowaliśmy, że renowacja wymaga gruntownej przebudowy historycznej budowli. Aby jak najmniej naruszyć jej historyczny charakter, zaproponowaliśmy dobudowanie z boku oratorium drugiego budynku, w którym miałyby się mieścić toalety, pomieszczenia dodatkowe i techniczne. Rada przyjęła naszą propozycję. Oprócz tego powierzyła nam aranżację wnętrz. Była to słuszna decyzja, ponieważ mogliśmy dopasować pomieszczenia do zewnętrznego wyglądu budowli.

Dla nowego budynku Elena Sacco i Paolo Danelli opracowali kilka specjalnych pomysłów: Staliśmy przed problemem, w jaki sposób podkreślić oryginalny charakter oratorium -  wyjaśnia Elena Sacco.

Ideą przewodnią było znalezienie harmonii i dopasowanie proporcji obydwu budynków. I tak np. szerokość nowego budynku wynosi dokładnie połowę budowli historycznej, a spadzisty dach zaczyna się na wysokości gzymsu między pierwszym i drugim piętrem oratorium. Pokryty drewnem łącznik na pierwszym piętrze tworzy wygodne przejście między budynkami.

Druga skóra z blachy perforowanej

Druga skóra z blachy perforowanej

Poza tym nowa budowla miała wyglądać jak jednolita powierzchnia.

Dlatego postanowiliśmy pokryć cały budynek blachą perforowaną - mówi Elena Sacco. Zastosowaliśmy 3-milimetrowe blachy perforowane MEVACO Rg 10-25,98 o oczkach okrągłych w układzie prostym. Przy tym musieliśmy sprostać kilku wyzwaniom technicznym. Pod wpływem ciepła i zimna blacha perforowana może ulec deformacji. Dlatego obliczyliśmy naturalną zdolność do rozszerzania się materiału w różnych temperaturach. Na tej podstawie zdecydowaliśmy się na zastosowanie grubszych, 3-milimetrowych arkuszy. Następnie na białych ścianach zamontowaliśmy konstrukcję nośną z ram metalowych o możliwie małych odstępach. Teraz mogliśmy tak układać arkusze obok siebie, aby fugi były prawie niewidoczne, a dzięki perforacji minimalne fugi są jeszcze lepiej zamaskowane.

Druga skóra z blachy perforowanej

Druga skóra z blachy perforowanej

I tak blacha perforowana MEVACO okrywa budynek jak druga skóra, nawet okna i drzwi. Architekci wpadli na oryginalny pomysł: Na oknach i drzwiach zmieniliśmy blachy perforowane według uprzednio przygotowanego wzoru - wyjaśnia Elena Sacco. Stosując cięcie strumieniem wody powiększyliśmy otwory. Zaprojektowany przez nas wzór przypomina chmury. W sumie w ten artystyczny sposób obrobiliśmy 20 arkuszy blachy perforowanej.

Jednak wygląd nie był jedynym powodem, dla którego architekci zdecydowali się na zastosowanie blachy perforowanej.

Druga skóra z blachy perforowanej

KONTAKT


Mevaco

MEVACO Sp. z o.o.
ul. Wielicka 250
30-663 Kraków
te.: 12 651 08 70


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.mevaco.pl

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem