Piany poliuretanowe służą do wypełniania szczelin, izolowania i wygłuszania, a jednym z najważniejszych zastosowań pian jest wypełnianie szczelin przy montażu stolarki otworowej.

Nie wszyscy montażyści pamiętają jednak, że dla osiągnięcia maksymalnie skutecznego efektu uszczelnienia, ważna jest nie tylko jakość produktu, ale także poprawna jego aplikacja. Wielu wykonawców zapomina bowiem, jak istotną rolę odgrywa przy montażu odgrywa spryskiwanie piany wodą.

Dlaczego należy spryskiwać pianę poliuretanową wodą?Piany poliuretanowe składają się  z izomerów i homologów izocyjanianów oraz mieszanin gazów. Prepolimer zawarty w opakowaniu piany jest bardzo wrażliwy na działanie wody, co wynika z obecności niezwiązanych grup izocyjanianowych. Zatem piany poliuretanowe utwardzają się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, a woda jest niezbędnym warunkiem utwardzenia się piany.

Właściwości pian poliuretanowych sprawiają, że spryskiwanie wodą najpierw szczeliny, do której piana będzie aplikowana, a następnie samej nałożonej już piany wodą, ma bardzo korzystny wpływ na osiągnięcie maksymalnie skutecznego efektu uszczelnienia. Dzięki temu uzyskujemy doskonałą struktury piany.

Przedstawiając najważniejsze korzyści wynikające ze spryskiwania wodą piany poliuretanowej można powiedzieć, że są to:

  • krótszy czas obróbki wstępnej,
  • lepsza izolacyjność termiczna,
  • zminimalizowanie ryzyka deformacji ościeżnic okiennych i drzwiowych.

Stosując na co dzień pianę poliuretanową do montażu stolarki należy pamiętać, że jeśli będziemy spryskiwać pianę przed i po aplikacji, to wilgoć docierać będzie do jej najgłębszych warstw, powodując równomierne ukształtowanie się komórek w całym przekroju zaaplikowanej piany, a to z kolei eliminuje powstawanie zbitego, nieutwardzonego  rdzenia wewnątrz warkocza piany. Dlatego warto przed nałożeniem piany zwilżyć powierzchnię, na którą będzie ona nakładana i  spryskiwać pianę po jej wypuszczeniu do szczeliny (zwykle do tego celu używa się standardowego spryskiwacza ogrodowego).

Należy pamiętać, że proces utwardzania przebiega od zewnątrz do wewnątrz warkocza piany. Jeśli po aplikacji nie spryskujemy piany poliuretanowej wodą, istnieje ryzyko, że wilgoć nie dotrze do środka warstwy, co w konsekwencji doprowadzi do powstania tzw. rdzenia nieutwardzonego. W przypadku, gdy zmieni się wilgotność powietrza, rdzeń może zacząć się rozprężać, nawet po kilku miesiącach od aplikacji, a w efekcie klient będzie miał problem z deformacją ramy okiennej lub drzwiowej.

Nie mniej ważną korzyścią wynikającą ze spryskiwania piany poliuretanowej wodą jest osiągnięcie lepszych właściwości izolacyjnych produktu. Spryskiwanie wodą wpływa bowiem korzystnie na strukturę piany i sprawia, że komórki są równomiernie rozłożone w całym przekroju warkocza, co zdecydowanie polepsza parametry uszczelnienia  pod względem termicznym.

Należy też pamiętać, że spryskiwanie zaaplikowanej piany wodą skraca czas kożuszenia piany nawet  do 30%, to zaś oznacza skrócenie czasu wstępnej obróbki.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: